ETGG 2030 Call for SMES
Многобройните кризи от глобално естество, като бързото намаляване на биологичното разнообразие, екстремните метеорологични явления, социалното неравенство и в крайна сметка пандемията от COVID 19, изискват спешни отговори и бързи действия. Проектът The European Tourism Going Green 2030 (ETGG 2030) – „Европейският туризъм става зелен 2030“, изпълняван от 9 проектни партньора базирани в 6 държави, има за цел да подкрепи европейски малки и средни предприятия (МСП) в областта на туризма по пътя им към по-голяма устойчивост. С помощта на общоевропейска мрежа от експерти по устойчивост, университети, бизнес асоциации, търговски камари, туристически организации и неправителствени организации (НПО), е създадена система за трансфер на знания и обучение на МСП по темата за устойчивото управление на туризма, която в основата си води до сертифициране за устойчивост на туристически предприятия.
Ако сте МСП, работещо в областта на туристическите настанявания (места за настаняване), бихме искали да ви подкрепим в подобряването на резултатите ви и постиженията ви, свързани с по-голяма устойчивост и повишаването на конкурентоспособността ви чрез участие в европейската програма ETGG 2030.
Какво предлагаме
Обучения и инструменти за повишаване на знанията ви за устойчив туризъм, семинари за взаимно обучение и обмен на знания, индивидуално менторство, предоставено от експерти в областта, създаване на международни мрежи от контакти и достъп до нови пазари, както и финансова подкрепа за достъп до сертификати за устойчивост.
Тези дейности за изграждане на капацитет ще ви дадат възможност да приложите практики за устойчивост във вашия бизнес, което ще доведе, наред с другото, до по-малко потребление на енергия и ресурси и до по-удовлетворени служители и гости.
Програмата ETGG 2030 за МСП се състои от следните основни приниципи:
(1) Съвместна онлайн общност
Участващите МСП ще имат достъп до платформата Tourism2030.eu, която предоставя онлайн набор от инструменти за устойчивост в целия ЕС и услуга за обучение, разработена от експерти на ETGG 2030. По този начин, кандидатите и бенефициентите ще станат част от международна онлайн общност, чрез която ще могат да се свързват с колеги, да обсъждат идеи и да получават достъп до международни добри практики, онлайн ресурси за обучение и др.
(2) Индивидуализирани консултантски услуги, предоставени от експерти по устойчив туризъм
Ментори на ETGG 2030 ще работят отделно с всяко от избраните МСП, предоставяйки специално разработени напътствия, обучение и развитие на уменията, с цел повишаване компетентността на МСП в областта на устойчивото развитие. МСП ще бъдат напътствани през 12-месечния период на програмата, като ще провеждат индивидуални сесии с назначения им ETGG 2030 ментор.
(3) Семинари за обучение (в равнопоставена колегиална среда)
През целия период на програмата ще се проведат три национални семинара за обучение във всяка страна партньор, за да се подобри устойчивия характер на бизнеса на участващите предприятия. Семинарите в България ще бъдат организирани през 2022 г. и 2023 г.
(4) Оценка на съвместимост и сертифициране
Програмата ETGG 2030 е конкретно насочена към популяризиране на сертифицирането за устойчивост. Съвместно с другите дейности по програмата (индивидуализирани консултантски услуги, семинари за обучение, онлайн платформа), МСП следва да изберат предпочитаната от тях сертификация за устойчивост и опазване на околната среда, с помощта на специално разработено приложение и индивидуализирани консултантски услуги от експертите на ETGG 2030, като през времетраенето на проекта МСП следва да се стремят към получаване на съответния сертификат.
(5) Заключителна конференция и събитие за създаване на контакти
Заключителна конференция, отбелязваща края на проекта, ще се проведе във Виена през пролетта на 2023 г. Предвижда се на заключителната конференция да се проведе събитие за създаване на мрежа от контакти между МСП, като ще бъдат представени и най-добрите практики и решения в областта на устойчивия туризъм. Това събитие ще ви даде възможност да се свържете с колеги от различни туристически сектори в Австрия, Германия, Италия, Румъния и Хърватия, както и да повишите видимостта и позиционирането ви.
(6) Пазарен достъп за сертифицирани МСП
Използването на системата за обучение и получаването на сертификация ще ви позволи да повишите своя пазарен профил, като с това ще получите право на вписване в независимото пазарно пространство за устойчив и отговорен туризъм (преминало качествена оценка) - т. нар. Green Travel Maps, което е част от портала Tourism2030.eu
Безвъзмездна непряка финансова подкрепа: Всички услуги и дейности, предоставяни на МСП, ще бъдат 100% безплатни за всяко от избраните МСП и ще бъдат заплатени от проектните партньори.
Ако бъдете избрани да участвате в програмата ETGG 2030, можете да получите финансиране на всички отнасящи се до вашето участие дейности и услуги (вкл. сертификат за устойчивост за вашата компания/обект) на обща стойност до 6 600 евро (с вкл. ДДС).
Защо трябва да участвате
Още с подаването на формуляра за кандидатстване ще получите безплатен достъп до европейската онлайн система “Going Green“ за туристически предприятия!
Системата включва:
- Европейска база от знания с примери за добри практики, контакти за достъп до инструменти за обучение, до подкрепящи ви организации и експерти, с оглед повишаване на нивото на устойчивия характер на вашия бизнес и доближаването му до покриване на изискванията за сертифициране, и
- инструмента за самооценка "R U Ready for Certification", за да проверите текущите си показатели за устойчивост и за да можете да идентифицирате евентуални възможности за подобрение.
С участието си в дейностите по програма ETGG 2030 вие ще:
- разширите познанията си за устойчивите практики в туристическия сектор,
- ще се сдобието с конкурентно предимство, като станете по-екологосъобразни в контекста на все по-нарастващото търсене на екологосъобразно туристическо предлагане,
- ще се възползвате от потенциалните възможности за намаляване на разходите, които могат да бъдат постигнати от всяко МСП, благодарение на устойчивите практики,
- ще имате възможност да създадете мрежа от контакти и да си сътрудничите с други МСП и други заинтересовани страни от туристическата индустрия,
- ще получите достъп до системи за сертифициране на устойчивия характер на вашия бизнес и достъп до експертна помощ във връзка със сертифицирането,
- ще имате възможност да участвате в присъствени и онлайн обучения и семинари за изграждане на устойчив капацитет, чрез получаване на индивидуални менторски и консултантски услуги от експерти и сертифициращи организации (заплатени от проекта ETGG 2030), както и непряка финансова подкрепа (под формата на ваучер) за покриване на разходите за сертифициране,
- вашето предприятие ще получи по-голяма видимост и възможност да бъде популяризирано, благодарение на мрежата ETGG 2030 и на глобалното пазарно пространство за устойчив туризъм, управлявано чрез платформата "Tourism2030.eu".
Кой може да участва
Малки и средни предприятия, установени в България, от едни от следните туристически сектори и икономически дейности (класификация NACE Rev. 2):
- Хотели и подобни места за настаняване (включително семейни хотели, апартхотели, СПА хотели, винарски изби предлагащи краткосрочно настаняване в условията на винен туризъм и др.) – (NACE 55.10)
- Туристически, ваканционни и други места за краткосрочно настаняване (включително хижи, вилни и туристически селища, хостели, дървени къщички, бунгала и др.) – (NACE 55.20)
- Къмпинги и терени за каравани и къмпинг автомобили – (NACE 55.30)
Освен това, бизнесът ви трябва да се намира на територията на дестинация, в която е разположен национален парк или друга защитена зона (обекти по "Натура 2000"), значим обект от световното културното наследство (обекти на ЮНЕСКО) или друг обект, който да представлява основна туристическа атракция за съответната дестинация.
Как да участвате
Моля, следвайте следните четири стъпки:
- Кликнете върху бутона „Кандидатствайте сега” по-долу. Като „Нов потребител“ първо трябва да се регистрирате. С вашето потребителско име и парола можете да ВЛЕЗЕТЕ във формуляра за кандидатстване.
- Попълнете всички раздели на формуляра за кандидатстване. Ако желаете да се запознаете с него предварително, образец на структурата на формуляра е наличен в Приложението към Насоките за кандидатстване.
- Приемете политиката за поверителност и наличната декларация.
- Кликнете върху „Изпрати”.
Ще получите имейл за потвърждение с копие на отговорите ви, посочени във формуляра.
Крайният срок за кандидатстване е понеделник, 11 април 2022 г., 17.00 CET / 18:00 EET
Какви са следващите стъпки
Вашата кандидатура ще бъде проверена за допустимост и първоначално оценена от двама независими оценители. Комисия за подбор, съставена от 9 независими оценители, ще оцени и подбере общо 70 МСП от всички участващи държави (в България, одобрените МСП ще бъдат 11 на брой), съгласно предварително одобрени критерии за оценка, до началото на м. май 2022 г. Ако всички подадени кандидатури се окажат под необходимия праг, посочен в онлайн формуляра за кандидатстване и в насоките за кандидатстване, консорциумът може да заключи, че кандидатурата, получила най-висок брой точки е също с недостатъчно качество, като в този случай няма да одобри нито един кандидат.
Ако вашето предприятие бъде одобрено, ще участвате в дейностите на програмата в продължение на 12 месеца, считано от м. юни 2022 г.
Ако имате някакви въпроси, моля, не се колебайте да се свържете с нас на office@dmd-nt.com.
The call deadline has been reached
Крайният срок за кандидатстване е понеделник, 11 април 2022 г., 17.00 CET / 18:00 EET